Asos


HAKKINDA


Yöneltme, çevirme, ilişkili bulma, gönderme anlamlarında kullanılan atıf; bilim insanının ve yapılan çalışmaların değerini ortaya koyan en gerçekçi veridir. Bilimsel bir yayının tek başına bir anlamının olmadığı aksine literatüre kattığı değer ve araştırmacıların faydalandığı ölçüde yayının değerli olduğu bir gerçektir. Bu bağlamda Asos İndeks, bilim insanlarının yaptığı çalışmaların görünürlüğünü ve görünürlüğünün artırılmasını amaç edinmiştir. Yapılan çalışmaların kaynakçalarda referans olarak gösterilmesi bunlardan hareketle atıf analizlerinin yapılması Asos İndeks’in ortaya çıkış amacıdır.

Asos İndeks kapsamı; Fen, Sağlık ve Sosyal bilimler alanında yayın yapan dergileri indekslemek ve dergilerde yayınlanan makalelere yapılmış atıfları araştırmacılara sunmak şeklindedir. Bu bağlamda Fen, sağlık ve sosyal bilimler alanında yayın yapan dergiler indekste taranmak için başvuru yapabilirler. Yapılan başvuruların sonucu akademik kurulun incelemesi neticesinde dergi editörüne iletilir.

Asos indeks; öğrenci ve akademisyenlerin araştırmalarında kullanabileceği tam metinlere erişimlerini kolaylaştırmayı amaç edinmiştir. Ayrıca indeks; dergi editörü, yöneticiler ve kamuoyu için raporlar yayınlamayı hedeflemektedir.

Asos İndeks; Türkiye’de var olan dizinleme kültürünün üzerine kurulmuş, yayınlanan tam metin ve bu metinlerdeki atıf yapan ile atıf yapılan metin arasındaki ilişkiyi bilimin hizmetine sunan bir veritabanıdır.

Web Sayfasına Git
Copyright © 2015-2021 ASOS EGITIM BILISIM DANISMANLIK OTOMASYON YAYINCILIK REKLAM SANAYI VE TICARET LIMITED SIRKETI