Asos


Amaç


Sobiad’da Amaç; akademik, bilimsel dergilerde yayınlanan makalelerde yazarların başka makalelere ve kitaplara yaptıkları atıfları ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda veri tabanına kayıtlı bir derginin diğer dergiler arasındaki impact (etki) değerini belirlemeyi amaç edinmiştir. Bilim adamlarının bilimsel bilgiye ulaşma konusunda harcadıkları zamanı kısaltmaya yönelik tek merkezden hızlı çözüm sağlamayı hedeflemektedir. Sobiad; veri tabanına kayıtlı elektronik dergilerin, sempozyum bildirilerinin ve basılı materyallerin yayınlanmış sayılarının ve baskılarının sisteme dahil edildiği bir veritabanıdır. Sobiad, taranan dergi sayısını her geçen gün artırmayı hedeflemektedir. Sobiad; en çok atıf yapılmış makaleyi ve kendisine en çok atıf yapılan bilim insanını ve üniversite bazında yayın ve atıf sayısını, düzenli olarak kamuoyuyla paylaşmayı amaçlamaktadır. Sobiad; akademik olarak yayın yapan ve nerdeyse her derginin kendisine göre oluşturduğu kaynakça, dipnot gösterimini, atıf kullanımını standartlaştırmayı amaç edinmektedir.

Kapsam ve İçerik


Sobiad’da Kapsam; Süreli olarak Sosyal Bilimler Alanı'nda en az 3 yıl, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri alanlarında en az 2 yıl yayın yapmış elektronik dergilerin kaynakçaları taranmış bu tarama sonucunda da yazarın/yazarların eserlerinde yaptıkları atıflar ortaya konulmuştur.
Sobiad’da İçerik; Kayıtlı dergilerin tam metin ve özetlerine ulaşmaktır. Ayrıca impact değeri belirlenen bir derginin diğer dergiye göre etki değerinin istatistiksel olarak ortaya koymaktır.
Sobiad ile güncel makaleler anında görüntülenebilmekte istenildiği taktirde makalelerin özetlerine ve tam metnine erişim sağlanabilmektedir.
Taranan dergiler başlığında dergi linkleri aktif olacak böylelikle Türkiye merkezli akademik, bilimsel dergilere ulaşım daha hızlı ve kolay olacaktır.
Sobiad; kurumsal üyelik/abonelik kabul etmektedir. Böylelikle hem tek kullanıcılı hem de çok kullanıcılı bir kitleye hitap etmektedir.
Sobiad; ağırlıklı olarak Türkiye merkezli elektronik dergilerde bulunan hem Türkçe hem de diğer dillerde yapılmış yayınları kapsamaktadır.
Sobiad; fen, sağlık ve sosyal bilimler alanında özelleşmiş atıf arama ve bibliyometrik veri analizi yapan atıf dizinidir.


Web Sayfasına Git
Copyright © 2015-2021 ASOS EGITIM BILISIM DANISMANLIK OTOMASYON YAYINCILIK REKLAM SANAYI VE TICARET LIMITED SIRKETI